آیا اوباما درباره ایران حرف جدیدی زده است؟

اما هشت ماه پس از به اجرا در آمدن این طرح و علی رغم بروز برخی مشکلات اقتصادی و حتی سیاسی در داخل کشور، هدف نهایی طرح یعنی آشوب در ایران محقق نشد و مردم با حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن نشان دادند از سیاست‎های نظام اسلامی حمایت می‎کنند.

اکثر رسانه‎های خارجی در تحلیل خود درباره حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن نوشتند که "تشدید تحریم‎ها علیه جمهوری اسلامی برخلاف تصور مقامات آمریکایی نه تنها منجر به بروز ناآرامی در ایران نشد بلکه حمایت مردم از سیاست‎های حکومتی را افزایش داد"

حضرت آیت‎الله خامنه‌ای نیز در پیام تقدیر خود از مردم بابت حضور در راپیمایی 22 بهمن،  با تشکر از یکایک مردم ایران برای حضور بموقع در صحنه فرمودند: درست در لحظه‌ای که دشمنان استقلال و عزت ملت ایران انتظار داشتند که مردم به ندای انقلاب و ندای جمهوری اسلامی پاسخ ندهند، مردم با حضور خود دشمن را ناکام و مأیوس کردند.

اما ضربه دومی که به طرح تشدید تحریم ها علیه ایران وارد آمد در 24 خرداد 1392 بود.

حضور پرشور مردم در انتخابات به کاخ سفید اثبات کرد تحریم‎هایی که هدف اصلی آن کاهش حضور مردم در انتخابات و به آشوب کشاندن کشور در نتیجه انتقال قدرت در جامعه بود به سیاستی شکست خورده تبدیل شده است.

در واقع اوباما هر چند این ادعا را دارد که قصد تغییر نظام را ندارد اما به واقع توانمندی نظام جمهوری اسلامی در مواجه با تلاش دشمنان برای ضربه آوردن، سبب ناامیدی مقامات کاخ سفید شده است.

اما نکته دیگری که در سخنرانی اوباما باید به آن توجه داشت آنکه وی در سخنان خود به هیچ وجه رویکرد تعاملی با ایران نداشته است و در جایگاه یک "طلبکار" خواسته‎های خود را از ایران بیان می‎کرد.

رئیس‎جمهور در بخشی از نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل هنگامی که به فتوای رهبر معظم انقلاب علیه سلاح اتمی و سخنان آقای روحانی در مورد اهداف برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد، گفت که که از این سخنان خشنود است، اما "مبنای اصلی، عملکرد شفاف خواهد بود."

این در حالی است که ابتدایی‎ترین قاعده حقوقی (البینه علی المدعی) این مفهوم را می‎رساند کسی که ادعایی را مطرح می کند همراه آن باید دلایل خود را ارائه دهد.

در موضوع هسته‎ای ایران نیز علی‎رغم همکاری‎های گسترده جمهوری اسلامی با سازمان‎های بین‎المللی و همچنین بسته شدن پرونده مطالعات ادعایی، این موضوع به جای طی کردن روند معمولی، به صورت ویژه و با محوریت اعضای شورای امنیت بررسی می‎شود.

سئوال واضحی که مقامات آمریکایی تا به حال پاسخ ندادند آن است که بر مبنای کدام معیار و اطلاعات، غنی سازی اورانیوم برای مصارف صلح آمیز مورد سئوال کشورهای غربی قرار دارد. در واقع ، براساس کدام سند، ایران رفتاری غیر شفاف و غیر منطقی انجام داده که رئیس جمهور آمریکا و مقامات برخی دیگر از کشورها خواستار رویکرد شفاف از سوی ایران می شوند؟

سخنرانی اوباما همانگونه که کارشناسان اشاره کردند نشان داد آمریکایی‌ها تحت تاثیر گروههای جنگ‎طلب و لابی‎های رژیم صهیونیستی تمایل گشودن درهای تعامل با ایران از "جایگاه برابر" را ندارند و با لفاظی سعی دارند افکار عمومی جهان را با منطق آمریکایی همراه کنند.

با این حال سفر رئیس‎جمهور ایران به آمریکا تجربه خوبی برای دیپلمات‎های ایرانی و برخی رسانه‎های داخلی مشتاق مذاکره برای درک منطق آمریکایی و رفتار مقامات کاخ سفید در مواجه با ایران بود.

تجربه‎ای که می‎تواند مبنای نگاه بدون جانبداری این رسانه ها به مقامات آمریکایی قرار بگیرد.

/ 0 نظر / 18 بازدید