سخنان صریح دانشجوی نخبه در حضور رییس جمهور

دوم لازم است در اطلاق صفت نخبگی دقت‌هایی صورت بگیرد به یک نفر به صرف داشتن استعدادی برتر یا انجام کاری خاص در زمانی معین، به عنوان نخبه مورد حمایت قرار نگیرد، کما اینکه در دوران دفاع مقدس نیز یک نفر را به صرف تیراندازی موفق در آزمونی، مورد حمایت بی‌حد و حصر قرار نمی‌دادند و لذا لازم است سازوکارها از استعدادمحوری به سمت عمل محوری سوق پیدا نماید.

سوم بازخوانی تجربه دوران دفاع مقدس نشان می‌دهد وقتی مسئولین به توانمندی‌های جوانان این مرزوبوم اعتماد کردند نتیجه‌اش این شد که با تمام کاستی‌ها و مشکلات این جوانان مسائل را به سرعت حل کرده و در شرایط جنگ عظیم نظامی با تمام دنیا، سرافرازانه نظام اسلامی را حفظ کنند اما اتفاق تلخ وقتی بود که مسئولین به جای اعتماد به ظرفیت‌های انسانی و داخلی به سمت شعارهایی از جنس ما نمی‌توانیم رفتند و با ندیدن این توانمندی‌ها موجب شدند که نظامی که داعیه دار رفع فتنه از کل عالم بود تحقق این خواسته خود را در آن سال‌ها جستجو نکند. 

امروز نیز در شرایطی مشابه آن دوران قرار داریم و کشور عزیزمان درگیر جنگ اقتصادی سختی است. در این شرایط نیز مشابه دوران دفاع مقدس اگر مسئولین به استعدادها و توانمندی‌های که تنها بخشی از آن در این جلسه حاضر هستند و خوشحالیم آقای رئیس‌جمهور اینجا و از نزدیک این ظرفیت‌ها را مشاهده می‌کنند، اعتماد کنند می‌توان امیدوار بود آینده از آن ما باشد. و این نخبگان تضمین‌کننده ساخت درونی ایران قدرتمند اسلامی باشند. اما اگر همانند پایان جنگ مسئولین محترم بی‌توجه به این ظرفیت‌های داخلی و با کم انگاشتن آن‌ها تنها چاره را در خارج مرزها و همراه با حل کوتاه‌مدت برخی مسائل جستجو کنند و با سرمایه گذاری و مانور رسانه‌ای و غیررسانه‌ای روی راه‌حل‌های بی‌جا و نابجای برون‌مرزی، عملاً این حجم توانمندی و استعداد داخلی را نادیده بگیرند، مجدداً ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به این حرکت اسلامی وارد خواهد شد و این حرکت عظیم پویایی علمی که بحمدالله امروز مشاهده می‌شود با این بی‌اعتمادی از دست خواهد رفت.

/ 0 نظر / 18 بازدید